Google

Ethereum Nedir Nerden Alınır

Ethereum Madenciliği nedir? Blockchain 2.0 ve Kullanımları Ethereum Nereden Alınır? Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Ethereum Depolama nedir?

Ethereum Nedir: Kısa Bir Tarihçe

2012 yılında 17 yaşında olan Vitalik Buterin , babası tarafından Bitcoin ile tanıştı ve teknolojisiyle çok ilgilenmeye başladı. Vitalik, Bitcoin Magazine için yazmaya başladı ve Bitcoin platformunda iyileştirmeler önerdi. Bu iyileştirmeler yapılmadığında, bunun yerine kendi kripto para birimini yapmaya karar verdi .

Onun fikri Ethereum’du ve 2015’te yayına girdi. Başladığından beri, Ethereum’un fiyatı çok yükseldi ve şu anda 44,7 milyar dolarlık bir ‘ piyasa değeri ‘ var ( bu, bugün dünyadaki tüm Ethereum para birimlerinin toplam değeri ). Öyleyse, Ethereum neden yükseliyor?

Not: Ethereum’un ‘piyasa değeri’, birleşik tüm Ether’in toplam değeridir. Ether, Ethereum’un para birimidir, Ethereum’un kendisi ise bir platformdur.

Ethereum teknolojisi, dünyayı değiştirmek için gerçek bir potansiyele sahiptir . Ethereum teknolojisi nedir ve onu bu kadar özel yapan nedir? Hadi bulalım!

Yeni Başlayanlar İçin Ethereum

Not: Acemi değilseniz, muhtemelen yine de bunu okumalısınız!

Cevap vermek daha kolay, ” Ethereum nedir? “Önce sorarsak, Ethereum neyin yerini almaya çalışıyor? Bir örnek görelim:

Matthew, Google Dokümanlar’ı kullanarak eğitimler yazıyor. Çalışmasını düzenleyebilir ve istediği kişiyle paylaşabilir. Bir gün Google Dokümanlar saldırıya uğradı veya hükümet bunu yasakladı, bu yüzden Matthew tüm işini kaybeder.

Şimdi Matthew bilgisayarında sadece kelime işlemciyi kullanacağına karar veriyor, böylece işi güvenli olacak. Ama güvenli değil, değil mi? Matthew’un bilgisayarı kaybolabilir, kırılabilir veya hacklenebilir.

Matthew şimdi çaresiz durumda, bu yüzden dizüstü bilgisayarını satmaya ve bunun yerine bir kalem, bir not defteri ve birkaç pul almaya karar veriyor. İş bitmiş!

Matthew’un buradaki sorunu , internetin rahatlığını ve hızını istemesi , ancak kalemi ve kağıdının kontrolü ve güvenliğiyle . Peki Ethereum bu konuda ne yapacak?

Ethereum, kişisel bilgilerinizle Facebook , Google veya çevrimiçi bankanız gibi uygulamalara güvenmeden internetin gücünü kullanmanın bir yolunu sunar .

Facebook ve Google gibi uygulamalar , milyonlarca kullanıcısının bilgilerini sunucularda toplar ve saklar . Bu, kullanıcı verilerinin çok az sayıda yerde tutulduğu anlamına gelir ( buna merkezileştirme denir ). Bu konumlardan birine girilirse, başımız büyük belada demektir!

Ethereum’un nasıl çalıştığı, özel bilgiler içeren birçok uygulamaya güvenme ihtiyacını ortadan kaldırarak. Bunu,  ” blockchain ” teknolojisini kullanarak ademi merkeziyetçilikle yapar .

Blockchain Temelleri

Ethereum’un internet sürümü, sunucuların ve bulutların düğüm adı verilen bir sistem ağıyla değiştirildiği bir versiyondur . Düğümler , blok zinciri adı verilen paylaşılan bir veritabanını depolar ve sürdürür .

Orada düğümlerin binlerce bütün bütün blockchain depolanması, ağda. Ne kadar çok düğüm varsa , ağ ve verileri o kadar güvenli hale gelir . Bu kayda girdiğiniz bilgiler sadece sizin tarafınızdan kontrol edilebilir . Bilgisayarınızda veya merkezi bir sunucuda depolanmaz – tüm düğüm ağında depolanır.

Blok zincirinde tutulan bilgiler ‘ konsensüs ‘ ile doğrulanır . Bu , blok zincirine izin verilmeden önce düğümlerin yarısından fazlasının bilgilerin doğru olduğunu kabul etmesi gerektiği anlamına gelir .

Bir fikir birliğine zorlamak için ağın yarısından fazlasını kontrol etmeniz gerekeceğinden , bu tür bir sistemi hacklemek neredeyse imkansızdır . Ağın yarısından fazlasını kontrol etseniz bile, saldırıyı tamamlamak size o kadar çok paraya mal olur ki buna değmez .

Daha önce de belirttiğim gibi, Ethereum blockchain teknolojisini icat etmedi , Bitcoin yaptı, ancak bazı inanılmaz şekillerde kullanıyor ve geliştiriyor. Peki Ethereum blockchain nedir?Not: Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için ” Blockchain Explained “ kılavuzumuzu okuyun .

Ethereum Açıklaması: Blockchain 2.0 ve Kullanımları

Ethereum blok zinciri ( veya bazen denildiği gibi ‘Blockchain 2.0’ ) Bitcoin’e benzer bir teknoloji kullanır, ancak daha gelişmiştir . Bitcoin blok zincirinden çok daha fazlasını yapabilir. Bunu iki ana yolla yapar.

Akıllı Sözleşmeler

Ethereum blok zinciri, işlemlerin yalnızca belirli koşullar karşılandığında gerçekleşebileceği şekilde tasarlanmıştır . Bu koşulları belirleyen kurallara ‘ akıllı sözleşmeler ‘ denir . Ethereum sorusunun önemli bir parçası.

Örneğin, bir otomat düşünün . Peter bir otomattan bir çikolata isterse, bunun için yeterli paraya ihtiyacı vardır. Yeterince parası yoksa, çikolatasını alamaz. Bu işlem için akıllı bir sözleşme şöyle görünebilir:

EĞER Peter otomat makinesine 1 dolar koyarsa, O zaman satış makinesi Peter’a bir şeker çubuğu verecektir.

Bu sözleşmelerden biri yazıldıktan sonra değiştirilemez. Bu nedenle ‘ güvensiz ‘ işlemler olarak adlandırılırlar . Ağdaki kişilere güvenmeniz gerekmez – sözleşmenin koşulları karşılanmazsa, o zaman gerçekleşmez.

Hayal edin! Asla çevrimdışı olmayan, güvenilmez bir küresel ağ!

dApp’ler

Merkezi olmayan uygulamalar ( veya ‘dApps’ ), geleneksel bir merkezi sunucu üzerinde çalışmayan basit uygulamalardır . Bunun yerine, onlar bir blockchain çalıştırmak – kendi sunucusunu dezentralize kullanmaktan .

dApp’ler, Ethereum’un tasarımının ve inançlarının merkezinde yer alır. Ethereum’un kurucuları, kullanıcıların Ethereum’u öğrenmesini ve üzerine inşa etmesini istiyor. Dolayısıyla, Ethereum sorusunun bir başka kısmı kesinlikle dApp’ler.

Ethereum denilen kendi kodlama dili vardır Sağlamlık . Solidity, dApp’leri oluşturmak için kullanılır. Solidity, JavaScript ( en yaygın programlama dillerinden biri ) gibi olduğundan, geliştiricileri yeni ve heyecan verici dApp’ler oluşturmaya teşvik eder .

Bu dApp’ler yakında sosyal medya , e-ticaret , e- posta ve çevrimiçi bankacılık gibi sektörlerde merkezi uygulamalarla rekabet edebilir ( veya bunların yerini alabilir ) . Ethereum’un blok zincirinde dApp’ler oluşturmak için sonsuz olasılıklar vardır .

Hızlı Bir Özet

Daha önce sorduğumuz bu sorunun ilk bölümünü hızlıca tekrar gözden geçirelim: Ethereum nedir?

Şimdiye kadar ne öğrendik?

Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum’un kullanıcının akıllı sözleşmeler ve dApp’ler oluşturmasına izin veren bir blok zinciri olduğunu öğrendik – interneti sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip .

Daha fazla gecikme olmadan ve Ethereum’un ne olduğu konusunda oldukça net bir fikriniz olmadan, bu sorunun ikinci kısmına bir göz atalım: Ethereum nasıl çalışır?

Biraz Daha Detay: Ethereum Nasıl Çalışır?

Eter , Ethereum’un para birimidir. Bazen ikisinin kafası karışır, ancak Ethereum’un sistem ve Ether’in para birimi olduğunu hatırlamaya çalışırsanız daha kolaydır.

Sistemde herhangi bir şey yapmak istiyorsanız, biraz Ether’e ihtiyacınız olacak . Eter, Ethereum sistemini besler ve bu nedenle genellikle ‘ gaz ‘ olarak anılır . Ethereum’daki her işlem, işi bitirmek için belirli bir miktarda ‘ gaza ‘ ihtiyaç duyar . İş ne kadar büyükse, o kadar çok gaza ihtiyacınız olur.

Ethereum nedir ve nasıl çalışır sorusuna genellikle Ethereum VS Bitcoin sorusu eşlik eder . İnsanlar genellikle Ether ile Bitcoin’i karşılaştırdığından, temel farklılıkları açıklamak için biraz zaman ayıracağız.

Bitcoin

  • Bitcoin dijital paradır . Blok zinciri , dijital paranın manuel olarak eşler arası aktarımına izin verir . Peter, Paul’e banka kullanmadan evini boyaması için 10BTC ( Bitcoin ) ödemek isterse, Bitcoin kullanabilir. Şöyle görünüyor; Peter, Paul’a 10BTC (Bitcoin) gönderir.
  • Kaç Bitcoin olabileceğine dair bir sınır var ( 21 milyon ), böylece altın veya elmas gibi güvenilir bir değer deposu haline gelebilir .
  • Onaylanmış bir Bitcoin işlemi için ortalama süre, ancak 10 dakika kadar hızlı olabilir.

Eter

  • Ethereum ve para biriminin ne olduğuna geri dönersek: Ether, Ethereum ağının otomatikleştirilmiş akıllı sözleşmeleri için dijital yakıttır . Peter evini boyaması için Paul 10ETH’ye ödeme yapmak isterse, Ethereum akıllı sözleşmesi kullanabilir. İşlem şu şekilde görünecektir; Paul, Peter’ın evini boyarsa, O ZAMAN 10 ETH Paul’a gönderilecektir. Gördüğünüz gibi, Ether Bitcoin’e çok benzer şekilde kullanılabilir . Tek fark, akıllı sözleşme teknolojisiyle, Paul, Peter’ın evini boyayana kadar Paul’e ödeme yapmayacağıdır . Paul, Peter’ın evini boyamazsa para alamaz, bu yüzden hile yapamaz! Aynı sistem, e-postalardan bir şirketin personeline nasıl ödeme yaptığına kadar her türlü işlemi yönlendirmek için kullanılabilir .
  • Ne kadar Ether’in var olabileceğine dair bir sınır yoktur. Yine de, Ether miktarı muhtemelen çok uzun bir süre 100.000.000’in üzerine çıkmayacaktır.
  •  Ethereum işlem süresi çok hızlıdır – Eter destekli akıllı işlemler yalnızca saniyeler sürer.

Ethereum Madenciliği nedir?

Hem Bitcoin hem de Ethereum’da yeni para birimi ( Bitcoin veya Ether ) ‘ madencilik ‘ adı verilen bir işlemle oluşturulur . Bir blok zincirindeki düğümler işlemleri doğrulamalıdır ; düğümler yeni bir para birimi ile ödüllendirilir . Örneğin, bir Ethereum düğümü ( madenci olarak bilinir ) yeni bir Ether ile ödüllendirilir.

Buna madencilik denir çünkü altın veya elmas madenciliğine benzer. Madenciler zemini kazmak yerine işlemleri doğruluyor .

Bu şekilde madencilik Ether, ‘ İşin Kanıtı ‘ madenciliği olarak adlandırılır. PoW ( Proof-of-Work ) olarak adlandırılır çünkü düğüm, Ether ödülünü almak için ‘ işi ‘ yaptığını ( işlemleri doğruladığını ) göstermek zorundadır. PoW madenciliği ile ilgili kötü olan şey , çok fazla bilgi işlem gücü ve dolayısıyla çok fazla elektrik kullanması , bu da onu gezegen için pahalı ve kötü hale getirmesidir . Şimdi Ethereum madenciliğinin ne olduğu konusunda oldukça net bir fikriniz var.

Yakında, Ethereum geliştiricileri PoS ( Proof-of-Stake ) adı verilen farklı bir yöntem kullanmaya başlamayı umuyor . Bu yöntem çok daha az elektrik kullanır, bu nedenle enerji maliyetleri ve gezegen için çok daha iyidir!

PoS’de, çok miktarda Eter’e sahip kullanıcılar, işlemleri doğrulamak için rastgele seçilir . Bu tür madencilik, yeni bir para birimi yerine ücretlerle ödüllendirilecek ve çok daha az güç ve elektrik kullanacaktır.Not: İşlemleri doğrulamak için PoS’de seçilen kullanıcılara “Pay Sahipleri” veya “Paydaşlar” denir.

Ethereum Depolama nedir?

Ether, Ethereum blok zincirini terk etmez, bu nedenle fiziksel olarak hiçbir yerde depolanmaz . Eğer Ethereum kullanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olacak bir ‘ cüzdan ‘ ( bazen Ethereum ‘adresi’ adı ).

Ethereum cüzdanınız herhangi bir Ether içermez, ancak ona erişmek için gereken kodları içerecektir. Bu kodlara özel anahtarlar denir . Özel anahtarlarınızı kaybederseniz, Ether’inizi kaybedersiniz. Bu yüzden iyi bir cüzdan seçmek çok önemlidir! Mevcut dört ana cüzdan türü vardır.

Donanım cüzdanları

Bunlar, USB çubukları gibi fiziksel depolama cihazlarıdır . Ledger Nano S biridir daha pahalı donanım cüzdan ve güvenli çevrimdışı anahtar muhafazası sunmaktadır. Bununla birlikte, tıpkı gerçek bir anahtar seti gibi, bir donanım cüzdanı da kaybolabilir. Bu yüzden nereye koyduğunuza dikkat edin!

Masaüstü Cüzdanları

Genel ve özel anahtarlarınızı doğrudan bilgisayarınızda saklayın. Bu seçenek, kaybetmemeniz gereken bir parola kullanır. Ayrıca cihazınızda çok yer kaplar. Exodus masaüstü cüzdanını kullanmanızı öneririz .

Mobil Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlara benzer, ancak çok daha az yer kullanırlar – genel ve özel anahtarlarınızı akıllı telefonunuzda saklamak için idealdirler. Jaxx , kullanıcılarına 13 farklı kripto para birimine kadar anahtar depolama alanı sunar .

Web Cüzdanları

Özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak saklayın – buna  bir örnek Coinbase cüzdanıdır . Bunlar az güvenli cüzdan tipi ve biz yok kaybetmeyi göze alamayacağı Eter tutarları depolamak için bunları kullanarak öneriyoruz.

Kağıt Cüzdanlar

Bunlar en eski moda depolama seçeneğidir – sadece üzerlerinde erişim kodlarınızın yazılı olduğu kağıt parçalarıdır . Onlar kesmek olamaz , ancak bunları nereye koyduğunuzu hatırlamak gerekiyor!

İnternete bir cüzdan bağlıysa, buna ‘ sıcak depolama ‘ denir . İnternete bağlı değilse buna ‘ soğuk depolama ‘ denir . Özel anahtarları saklarken, maksimum güvenlik için hem sıcak hem de soğuk cüzdanların bir kombinasyonunu kullanmanız önerilir . Artık Ethereum depolamanın ne olduğu ve hangi cüzdanı seçeceğiniz konusunda oldukça net bir fikriniz var.

Ethereum Nereden Alınır?

Ether’i üç ana kaynaktan satın alabilirsiniz:

Komisyoncular gibi sikke exchange’lerdir Coinbase satın almak ve bir ücret karşılığında Eter satmak. Kullanımı basittir, ancak genellikle biraz pahalı olabilir. Bunları, bir kredi / banka kartı kullanarak veya banka havalesi ile itibari para biriminizle ( USD, EUR, vb .) Ether satın almak için kullanabilirsiniz .

Cex.io gibi ticaret platformları , alıcı ve satıcıyı bir aracı ( Cex ) kullanarak değiş tokuş eder . Bu, tüccarların bir kripto para birimini diğeriyle ticaret yapmak için kullandıkları şeydir. Örneğin, Bitcoin ile Ether satın almak veya Litecoin için NEO satmak.

LocalEthereum gibi eşler arası platformlar , alıcıların ve satıcıların fiyatları müzakere etmek için doğrudan birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Doğrudan tanımadığınız biriyle işlem yaptığınız için bu seçenek diğer ikisinden daha risklidir. Aracı yok, bu nedenle herhangi bir ücret ödemezsiniz ve nakit kullanarak da ödeme yapabilirsiniz.

Bir başka harika seçenek de , size tam işlem güvenliği ve akışkanlığı sağlamayı amaçlayan bir fintech şirketi olan Simplex aracılığıyla Ether satın almak olabilir . Burada, itibari parayla da Ether satın alabileceksiniz – yani, bir kredi veya banka kartıyla .

Ether’in nasıl ve nereden alınacağı hakkında daha fazla bilgi için ” Ethereum Nasıl Satın Alınır ” kılavuzumuzu takip edebilirsiniz .

Ethereum Şimdi Ne Durumda

Ethereum’un blok zincirinde çok sayıda dApp oluşturuluyor ve bunlar için ödeme yapmak için ICO adı verilen bir tür bağış toplama kullanılıyor. Dolayısıyla, Ethereum’un şu anda ne yaptığını bilmek oldukça faydalı.

İlk madeni para teklifleri (ICO’lar) , geliştiricilerin ürün fikrini, yaratımı için ödeme yapmalarına izin verir – bu Kickstarter gibi, ancak dApp’ler içindir .

ICO’larla Ethereum’da geliştirilmekte olan ( veya zaten geliştirilmiş olan ) bazı dApp’lara göz atın:

Golem , kullanıcıların bilgisayarlarının boşta kalan gücünü birbirlerine kiralamalarını sağlayan bir dApp’dir. Bu, kullanmadığınız zamanlarda arabanızı diğer sürücülere kiralayabilmek gibi !

EtherTweet ,blok zincirinde olması dışında ünlü bir sosyal medya uygulamasına çok benzeyen bir iletişim platformudur,bu nedenle merkezi bir otorite yoktur . Doğru, bu Twitter’ın bir dApp sürümü ve tamamen sansürsüz!

Etheroll ,adil çevrimiçi zar oyunları oluşturmak için Ethereum’un blok zincirini kullanan çevrimiçi bir kumarhanedir . Bununla birlikte, tüm bu yeni teknoloji zaten çoğu insan için yeterli bir kumar olabilir!

Bütün bu iyi şeyler oluyor sayesinde, unutmak kolaydır Ethereum hala çok olan yeni , ve hala bazı sorunlar vardır .

Bazı eleştirmenler, platformun çoğu kullanıcı için çok karmaşık olduğunu düşünüyor . Bu karmaşıklık, deneyimli kullanıcıların isterlerse yeni başlayanları dolandırabilecekleri anlamına gelebilir. Ethereum, DOS ile karşılaştırılmıştır çünkü DOS’un kullanıcı dostu olması için Windows’un ihtiyacı vardır . Yani, belki daha sonra Ethereum’u daha kullanıcı dostu hale getirecek bir şey piyasaya sürülecek!

– Ethereum anda ne yaptığını hakkında iyi bir fikre sahip olmak, biz bir daha sorun hakkında konuşabilirsiniz  Ethereum ‘çatal’ . Basitçe söylemek gerekirse, bu Ethereum topluluğunda platformu ikiye bölen bir anlaşmazlıktı. Bu, topluluğunun işleyişinde olası bir kusurdur. Oylama ile bir şey çalıştırdığınızda, herkes aynı fikirde olmayacaktır – bu normaldir!

Ethereum Gelecekte Ne Yapacak?

Günlük yaşamda meydana gelen tüm farklı işlemleri hayal edin. Alış veya araba satan , bir daire kiralama , Dünya Kupası Final üzerine bahis yerleştirerek . Hepsi paranız ve bilgileriniz konusunda yabancılara güvenmeyi içerir. Ethereum bu sorunu çözüyor, bu da onun gelecek için çok fazla potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor . Yani artık sadece Ethereum’un ne olduğunu değil, nasıl çalıştığını da biliyorsunuz.

Her geçen gün daha fazla gerçek teknoloji internete bağlanıyor – biz buna ‘Nesnelerin İnterneti’ diyoruz . Kapı kilitleri, buzdolapları, fırınlar, ampuller, kazanlar ve TV’lerin tümü internete bağlıdır ve hepsinin güvenli ve açık talimatlarla çalıştırılması gerekir.

Şimdi, bir dünya hayal akıllı sözleşmeler ve dApps , otomatik olarak o işlemleri ve teknolojileri rehberlik Tüm bunların kırılmaz kayıt tutulur iken çevrimiçi , sonsuza . Oldukça havalı, değil mi?

Bu kılavuzu okuduktan sonra, aslında biraz Ether satın almak istediğinize karar verdiyseniz, bunu daha güvenilir kripto değişim platformlarından birinde yapabilirsiniz – Coinbase veya Simplex daha iyi örneklerden ikisi.

  • On Coinbase , sen gerekecek kayıt ve kimliğinizi doğrulamak herhangi alım veya satış yapmak için önce. Bunu yapın ( süreçler çok basit ve yapılması oldukça hızlıdır ) ve ardından istediğiniz ödeme yöntemiyle ETH satın alın.
  • İle Simplex , işler genellikle olacak daha hızlı ve daha düzgün – – basitçe satın istediğini ETH miktarını, kart bilgilerinizi ve işaret etmek istenebileceğini başka veri girmek o olduğunu!
  • ETH’nizi nerede saklayacağınız da vermeniz gereken çok önemli bir karardır. Aktif bir tüccarsanız, sıcak bir cüzdan ( Exodus gibi ) iyi bir seçim olabilir. Ether’inizi elinizde tutmayı planlıyorsanız , soğuk cüzdan yolunu kullanın ve bir Ledger Nano S veya Trezor’a yatırım yapın .

Bu rehberin başında bir soru sorduk, Ethereum nedir? Gerçek cevap, Ethereum olmasını istediğiniz herhangi bir şey . İster Ether ticareti yapmak ister yepyeni bir dApp oluşturmak isteyin, olasılıklar sonsuzdur! Öyleyse başlayın, Ethereum öğrenin ve büyük düşünün. Gelecek şimdi başlıyor!

Bu web sitesinde yayınlanan içerik, herhangi bir finansal, yatırım, ticaret veya başka herhangi bir şekilde tavsiye vermeyi amaçlamaz. Entube.Net herhangi bir kripto para birimini satın almanızı, satmanızı veya tutmanızı önermez veya onaylamaz. Finansal yatırım kararları vermeden önce, finansal danışmanınıza danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün