AdSense Düşük TBM ‘li Reklam Engelleme

0

Adsense TBM Yükselteme / Adsense Düşük TBM Engelleme

Adsense , bonkör davrandığı gibi çoğu zaman cimri davrandığı’da oluyor. Bunun bir çok sebebi var tabi, başlıca faktörlerden bir kaçını sıralamak gerekirse sitemizin lokasyonu, kullandığımız AdSense hesabının Türkiye lokasyonlu olması içeriklerimizin basit olması bunun yanı sıra Türkiye‘deki reklam verenlerin ”daha ucuz yollu” dıye r tabir ettiğimiz düşük TBM ödemesi diye sıralayabilirz

Adsense, yayıncının bunun önüne geçebilmesi için bir çok seçenek sunuyor bunlardan biri de Reklam Engelleme Aracı; Düşük TBM‘li Reklam’ları engelleyerek yüksek TBM’li Reklamların önünü açabilir, bu sayede birazda olsa Düşük gelirli Reklamlardan kurtulabiliriz.

Öncelikle Adsense’nin Ucuz Veya Pahallı Reklam diye bir ayrım yapmadığını belirtmek isteriz. İçeriğiniz ne ise reklamlarınız öncelikli olarak o kategoride sitenizde gösterimde olur. Bunun için yapmamız gereken ilk şey Düşük TBM olduğunu düşündüğümüz Reklam verenleri sitemizden Engellememiz gerekir. Bunlara örnek vermek gerekirse Tesisatçı Mobilyacı Beyaz Eşya Tamircisi gibi örneklendirebiliriz bu listede böyle uzar gider.

Bunun önüne geçebilmek için yapacağımız bir kaç işlemi aktarmak istiyoruz.

Doğrulanmıs Adsense hesabımıza giriş yaptıktan sonra, Reklam İnceleme Merkezi sekmesine tıklayarak giriş yapıyoruz.

Karşımıza böyle bir ekran çıkacaktır resimde görüldüğü gibi üç kare mevcut burda bir değerlendirme yapabiliriz, acaba Düşük TBM ödeyen hangisi olabilir? Soldaki Peugeot düşük ödeme ihtimali az, sağdaki yerli bir site olmadığı için ödediği maliyet dolar üzerinden TL karşılığı ile ödenir, ortadaki ise 0.02 ile 0.06 Krş TBM ödeme yapması muhtemel. Bu tip reklamları sitenizden hafta bir engelleyerek düşük TBM’li ödemelerden kurtulabilirsiniz. Tabi bu sadece birinci yol

Gelelim ikinci seçeneğe, Adsense hesabımıza giriş yaptıktan sonra Reklamlar > Genel Bakış sekmesine tıklayarak reklam yayınladığımız sitemizi buluyoruz

karşımıza çıkan bu ekrandan En sağdaki kalem işaretine tıklayarak Reklam Ayarları Önizlemesi ekranına giriş yapıyoruz burada  Reklamlarımızın daha dengeli olması için ufak bir kaç ayar yapmamız gerekecek.

Otomatik Reklam kulanan siteler için. Ekranın sağındaki bütün sekmelerin açık olduğundan emin olmamız gerekir.

ekranda gördüğünüz gibi reklam sayısı minimuma çekilmiş durumda bu sayede sayfada görünecek reklam sayısı 5 veya 6 adet olacaktır.

Bu sayede sitede daha az reklam ile daha yüksek TBM elde edebilirz. çünkü Header ile footer ( Üstk kısım Reklamı-Al Kısım Reklamı ) arasındaki reklam sayısı yükseldikçe sadece görüntülenme yükselecektir.

tıklama oranı hayli azalacağından sayfada azami 5 ila 6 reklam gösterimi yapmamız daha saglıklı ve kazanclı olacaktır.

Buda misafirin daha kanaatkar şekilde site durmasına ve tekrar geri dönmesini sağlayacaktır. böylelikle hem yüksek TBM’yi hemde misafiri tekrar kazanmıs olacağız.