Blogger mi WordPress mi En İyisini Araştırdık

0

Blogunuza hangi platformda başlayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Belki hangisinin en iyisi olduğu konusunda kafanız karışmıştır? Belki de tüm farklı seçeneklerinizi değerlendirmeye başladınız, ancak hala hangi platformla gideceğinize karar veremiyor musunuz?

Tomurcuklanan bir blog yazarıysanız veya kendi blog web sitenizi yapmak isteyen biriyseniz (her ne sebeple olursa olsun), hangisinin kullanılacak en iyi platform olduğunu bilmek isteyeceksiniz, bu yüzden muhtemelen bu makaleye tökezlediniz.

Hem WordPress hem de Blogger, blog oluşturma platformları hakkında çok iyi düşünülmüş ve yeni başlayanlardan yıllardır blog endüstrisinde yer alanlara kadar tüm farklı insan türleri bunları kullanıyor. WordPress, kullanılabilirliği ve harika müşteri geri bildirimleriyle bilinmesine rağmen, Blogger blog oluşturma ve blog kurma deneyiminin tamamını olabildiğince kolay hale getirmek için oluşturulmuştur.

Merak ediyor olabilirsiniz, en çok hangisini tavsiye ederiz? İşte tam da bu yüzden, hem WordPress hem de Blogger’ın tüm artılarını ve eksilerini karşılaştıran kullanışlı bir kılavuz oluşturduk.

Bazen güçlü ve zayıf yönlerini bilmediğinizde platformları karşılaştırmak zor olabilir, ancak hepsini anlamanız için kolay bir kılavuzda bir araya getirdik!

Ancak, bu iki platformun da ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Belki de sadece bir blog başlatmak istiyorsunuz ve başlamak için bir şeye ihtiyacınız var. İki platform hakkındaki yargılarımız ve birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarını öğrenmek için sonuna kadar okumaya devam edin.

WordPress nedir?

İki tür WordPress vardır. Bu kılavuzda, kullanıcılarının kendi etki alanlarını başka bir şirket aracılığıyla barındırmalarına izin veren, ancak işlerin içerik yönetimi tarafı için WordPress’i kullanan, kendi kendine barındırılan WordPress’ten bahsedeceğiz.

WordPress ile ilgili en iyi şey, çok fazla derinliğe sahip olmasıdır – blogunuza veya web sitenize elinizden gelen her şeyi yaptığınızı düşündüğünüzde, yine de daha yaratıcı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılar genellikle WordPress’i hem bloglar hem de normal web siteleri oluşturmak için kullanırlar çünkü bu, kullanıcıların düzenli olarak paylaşım yapmasına ve siteyi diğer birçok platforma kıyasla benzersiz görünmesine olanak tanır.

Bununla birlikte, kendi kendine barındırılan WordPress’in, özellikle farklı güncellemeler ve sürekli değişen platform nedeniyle, zirvede kalmak zor olabilir. Bu, blogunuzu veya web sitenizi iyileştirmeye yardımcı olsa da herkes için ideal değildir.

WordPress ayrıca, kullanıcıların isterlerse seçebilecekleri ücretli özelliklere de sahiptir. Bu ücretli özelliklere erişmek, ağınız, blogunuz veya web siteniz için çok daha fazla kapı açar.

Blogunuz için benzersiz temalar için ödeme yapmayı seçebilir veya trafik konusunda size yardımcı olabilecek belirli bir eklentiyi deneyebilirsiniz. İşte WordPress’in güzelliği bu — yapabileceğiniz pek çok benzersiz şey var

ve sürekli değişen platform nedeniyle, zirvede kalmak zor olabilir. Bu, blogunuzu veya web sitenizi iyileştirmeye yardımcı olsa da herkes için ideal değildir.

WordPress ayrıca, kullanıcıların isterlerse seçebilecekleri ücretli özelliklere de sahiptir. Bu ücretli özelliklere erişmek, ağınız, blogunuz veya web siteniz için çok daha fazla kapı açar.

Blogunuz için benzersiz temalar için ödeme yapmayı seçebilir veya trafik konusunda size yardımcı olabilecek belirli bir eklentiyi deneyebilirsiniz. İşte WordPress’in güzelliği bu — yapabileceğiniz pek çok benzersiz şey var.

Blogger nedir?

Tamamen blogları barındırmaya dayalı bir platform olan bu web sitesi, yalnızca bir blog başlatmak isteyenler için olduğu için sadece şirketleri için bir web sitesi arayanlar için ideal değildir. Bunu blogları için bir platform olarak kullanmak isteyen herkes için kaydolmak ve kullanmak ücretsizdir ve herhangi bir kullanıcı aynı anda hesabında 100’e kadar bloga sahip olabilir.

Ayrıca, başlamak ve ilk yayınınızın yüklenmesi yalnızca birkaç dakika sürmesi bakımından da WordPress’ten çok farklıdır.

Blogger doğrudan Google’a bağlıdır, bu da bir Gmail hesabınız varsa otomatik olarak zaten bir Blogger hesabınız olacağı anlamına gelir. Blogger’da yapılan blogların çoğu başlangıçta bir “.blogspot.com” etki alanına sahip olacak ancak kullanıcılar, blogları için yalnızca bir .com web sitesine sahip olmalarına izin veren paketi de satın alabilirler.

WordPress’in aksine, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce tema veya özellik yoktur, bu nedenle Blogger siteniz, blog yayınlarınız dışında herkesinki gibi görünebilir, bu nedenle blogunuza başlamadan önce bunu düşündüğünüzden emin olun.

Birçok blogcu, kullanımı kolay, basit ve ücretsiz olduğu için sitelerini ilk kurduklarında web sitelerini Blogger ile başlatır. Bir blog platformundan daha ne isteyebilirsiniz?

Pekala, blog yazarlarının ve web sitesi sahiplerinin sıklıkla istediği birçok başka şey var ve bazıları bir platform olarak Blogger’ın istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını sağlayamayacağını söylüyor.

WordPress mi yoksa Blogger mı?

İki platform, blog yazarları ve web sitesi sahipleri için serbestçe seçilebildiğinden, özellikle platformun içini ve dışını bilmiyorsanız, ikisinden birini seçmek söz konusu olduğunda genellikle çok zor bir seçim olabilir.

Bu nedenle, herhangi bir platformda bir blog veya web sitesi oluşturmaya başlamadan önce seçeneklerinizi değerlendirmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Söylediklerimize rağmen, bu aslında kişisel bir karardır ve kişisel ihtiyaçlarınızı dikkate almalısınız. Bunun nedeni, kişisel olarak sizin için işe yarayan şeyin başka biri için işe yaramayabileceğidir.

Kullanılabilirlik

İki platform arasındaki temel fark, kendi kendine barındırılan WordPress’in, web sitenizi ve blogunuzu olabilecek en iyi hale getirmek istiyorsanız çok sayıda özel CSS ve kodlama gerektirmesidir.

Öte yandan, Blogger görsel tasarım kullanır ve kendiniz için bir blog oluşturmak için web geliştirmede çok fazla deneyim gerektirmez.

Kullanılabilirlik açısından, kullanıcılar Blogger’da bir hesap oluşturmanın ve orada kendi bloglarını kurmanın çok daha kolay olduğunu düşünebilirler . Bununla birlikte, blogunuzun özel ve benzersiz tasarım parçalarına sahip olmasını istiyorsanız, o zaman WordPress daha iyi bir yol olabilir.

Bunun temel nedeni, WordPress’in kullanıcıların renklerini, metinlerini ve hatta web sitesinin yazı tiplerini kolaylıkla değiştirmelerine izin verirken, bir Blogger web sitesinde bu özelliklerin tümü sınırlıdır.

Özel web siteleri oluşturma konusunda becerikliyseniz, WordPress’i denemenizi öneririz, ancak becerileriniz bu alanda yetersizse, Blogger platformunu denemek en iyi seçeneğiniz olabilir.

Bakım

Blogger’daki güncellemeler ve bakım otomatiktir; bu, sizin tercih ettiğiniz platformsa, işler güncellendiğinde hiçbir şey yapmanız gerekmeyeceği için iyi bir haberdir. Bunun nedeni, Google’ın hiçbir düğmeye basmanıza gerek kalmadan değişiklikleri otomatik olarak yapması ve güncellemeleri başlatmasıdır.

Bu, WordPress’in yetersiz kalabileceği alandır. WordPress platformlarında, genel ve daha büyük güncellemeler otomatik olacaktır, ancak bireysel tema ve eklenti güncellemeleri manueldir ve bunların hepsinden kullanıcı sorumludur.

Bu çok fazla çaba gibi görünse de, güncellemeler, eklentileri ve temaları platforma yerleştiren geliştiricilere bağlıdır, bu da bir güncelleme ekleyebilecekleri ve WordPress kullanıcılarının inisiyatiflerini kullanmaları ve özellikleri göründükleri gibi güncellemeleri gerektiği anlamına gelir. .

Bazı kullanıcılar, platformlarındaki tüm özelliklerin güncellenmesi gerekene kadar beklemeyi ve ardından bunları birlikte güncellemeyi seçti. Bunu tamamen işleyen bir blog veya web sitesi için önermesek de, web sitesini sürekli güncellemek için uğraşan herkes için kullanışlı bir fikirdir.

Fiyatlandırma

Blogger’da gizli fiyatlar yoktur ve kullanıcıların blog başlatmak için ödeme yapması gerekmez. Blogger’da platformlarına sahip olmak için herkesin ödemek zorunda kalacağı tek maliyet etki alanı içindir (etki alanının sonunda “.blogspot.com” olmasını istemiyorlarsa).

WordPress kullanmak istiyorsanız, çeşitli web siteleri ve bloglar için paketleri dahil olmak üzere ödeyebileceğiniz birçok şey vardır. Web sitesi ile ücretsiz olarak temel bir blog edinebilirsiniz (etki alanı için ödeme yaptığınız sürece), bu harika.

Ayrıca kullanmak için yüzlerce ücretsiz tema da edinebilirsiniz, ancak bir ücret ödemeden doğru şekilde kullanamayacağınız bazı özellikler ve şeyler vardır.

Yeni bir blog başlatmayı düşünüyorsanız, Blogger, ücretsiz bir blog oluşturmak ve içeriğinizi ona göndermek için harika bir yerdir, oysa WordPress, güzel görünen bir web sitesi için biraz nakit ödemekten çekinmeyenler için daha fazladır ( bu bir işletme için mi yoksa bir blog için mi).

Destek

WordPress, bir sorununuz olduğunda iletişim kurabileceğiniz herhangi bir doğrudan iletişim merkezine sahip değildir. Ancak, birçok kişinin yılların deneyimine sahip olduğu, çok yaygın olarak kullanılan bir platformdur. Bir şeyi merak ediyorsanız veya tavsiyeye ihtiyacınız varsa göz atabileceğiniz ve hatta kendi sorularınızı gönderebileceğiniz forumlar var.

Blogger, kullanıcıların e-posta göndererek veya telefon ederek kimseyle iletişim kuramaması açısından benzerdir, ancak platformlarında bir blog oluşturmak kadar basit şeyler olsa bile kullanıcılara yardımcı olmak için tam bir destek web sitesine sahiptirler. Her iki platform da popülerdir, bu nedenle herhangi biriyle ilgili herhangi bir sorununuz varsa, size yardımcı olabilecek birini bulmak zor olmamalıdır.

Tasarım ve Özellikler

Yukarıda tartışıldığı gibi, Blogger sınırlı sayıda özellik ve tasarım aracına sahiptir. Kullanıcılar kendi logolarını eklemekte ve bloglarını istedikleri şekilde tasarlamakta özgürdür, ancak bu sınırlıdır ve bu bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

Blogger, kullanıcıların sitelerinin yalnızca belirli bölümlerini özelleştirmelerine izin verir ve özellik ve tasarım alanında birçok zayıf noktaya sahiptir. Kullanıcılar sitelerine yalnızca 1 GB resim yükleyebilir, bu nedenle bir fotoğrafçılık blogu başlatmayı düşünüyorsanız veya fotoğrafları çevrimiçi olarak yüklemeyi düşünüyorsanız, Blogger sizin için uygun olmayabilir.

Buna ek olarak, Blogger’ın kontrol panelinde yorum değiştirme bölümü yoktur, bu da kullanıcıların yalnızca yorumlara izin verip vermeyeceği anlamına gelir. Yorumları hiçbir şekilde değiştiremezler ve bu nedenle blog birkaç nefret yorumu almaya başlarsa bunları kaldıramazsınız.

Bu genellikle blogunuzun yükselişi veya düşüşü olabilir ve hangi platformu kullanacağınızı düşünürken ciddiye alınmalıdır.

Bununla birlikte, WordPress’in blogunuzda veya web sitenizde kullanabileceğiniz sonsuz sayıda tasarımı ve özelliği vardır. Temalar geliştiriciler ve profesyoneller tarafından oluşturulur ve tasarlanır ve daha sonra kullanıcılar için ücretsiz olarak WordPress’e veya bir ücret karşılığında sunulurlar. Bu temaların çoğu çok profesyoneldir ve blogunuza diğer herkesin web sitesinde benzersiz ve profesyonel bir avantaj sağlayabilir.

Buna ek olarak, kullanıcıların ekleyebileceği eklentiler de vardır. Bunlar, blogunuzu izlemenize veya sosyal simgeler veya iletişim formu gibi özel özellikler eklemenize yardımcı olabilir.

Herkesin kullanabileceği çok sayıda farklı eklenti var ve bunlar için ödeme yapabilir veya bazılarını ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Çoğu kişi belirli eklentiler için ödeme yapmayı seçer, çünkü çoğu zaman ödediğiniz eklentiler daha kaliteli olur ve istediklerinizi sorunsuz bir şekilde yapar!

Ayrıca, temaları ve eklentileri sizin ve web siteniz için mükemmel şekilde çalışacak şekilde özelleştirme seçeneği de vardır. Bu, iki platform arasındaki en büyük ve temel farktır. Tasarım ve özellikler açısından WordPress kazanır diyebiliriz.

Blogcular için En İyi Platform?

Durumunuza bağlı olarak, bir blog başlattığınızda platformlardan biri çalışabilir. Blogunuzu WordPress’te başlatmayı planlıyorsanız, başladığınızda ödemeniz gereken bir dizi şey olduğundan bir bütçeye ihtiyacınız olacak. Ancak, özellikler ve tasarımlar (ve hatta alanınız) için ödeme yapmak, blogunuz için daha profesyonel bir görünüm elde edeceğiniz anlamına gelir.

Her şey kişisel tercihlere bağlıdır çünkü fikirlerinizi profesyonel bir kariyere dönüştürmek yerine dünyayla paylaşmak için bir blog kurmak isteyebilirsiniz. Blog yazmayı kariyeriniz haline getirmek mümkündür, ancak blogunuz harika görünmeli.

Bu nedenle, yeni başlıyorsanız ve para israf etmek istemiyorsanız, Blogger muhtemelen bir platform olarak en iyi seçeneğiniz olacaktır. Ancak, biraz para ödemeyi düşünmüyorsanız, her zaman WordPress’i deneyebilirsiniz. Her iki platform da her yıl milyonlarca kullanıcı tarafından kullanıldığından ikisi de harikadır, size en çok neyin uyacağına bağlıdır.

Hem WordPress hem de Blogger, blog gönderilerini yükleme ve paylaşma yeteneğine sahiptir ve muhtemelen benzerliklerinin bittiği yer burasıdır. İki platformda farklılık gösteren pek çok şey var , ancak bu da kötü bir şey değil. Profesyonel görünümlü bir bloga sahip olmak için çok para ödemek istemiyorsanız, bir Blogger blogu da aynı derecede iyi olacaktır.

Hatta birçok kişi, içerik oluşturma ve herkes için çevrimiçi hale getirme konusunda daha ciddileşmeye başladıklarında Blogger’da başlamayı seçti ve ardından bloglarını WordPress’e taşıdı.

WordPress ve Blogger’da Para Kazanmak

Blog yazmaktan para kazanmak aslında insanların sandığından çok daha kolay. Blog yazmaktan tam zamanlı bir ücret almak zordur, ancak sıkı çalışma ve çok çaba sarf ederek, çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Çoğu zaman insanlar, sonunda işi haline gelmesine yetecek kadar para kazanacaklarını umarak bir blog oluştururlar. Ancak asıl amacınız para ise hangi platformu kullanmalısınız?

Öncelikle, yaptığınız şeyden her zaman zevk almalısınız ve bunu sadece para için yapmamalısınız, ancak biraz daha fazla paraya sahip olmanın her zaman güzel olduğunu anlıyoruz! Hem Blogger hem de WordPress, blogunuza reklam eklemenize ve bunlardan küçük bir yüzde kar elde etmenize olanak tanıyan Google AdSense’e izin verir.

Bu gitmek istediğin yolsa harika. Ayrıca, insanların bloglardan para kazanmasının başka bir ana yolu olan platformlardan herhangi biriyle bağlı kuruluş bağlantılarını da kullanabilirsiniz.

Ancak Blogger için para kazanmanın bittiği yer burasıdır. İnsanların web sitelerindeki trafikten daha fazla para kazanmak için kullanabilecekleri başka hiçbir özellik yoktur.

WordPress, insanların indirmeyi ve bloglarından daha fazla para kazanmayı seçebilecekleri başka eklentiler sunar. Bu, ürün veya hizmet satmayı içerir, bu nedenle bir beceriniz varsa ve blogunuzda farklı şeyler satmaya başlamak istiyorsanız, olasılık WordPress’te vardır.

WordPress’in sunduğu yüz binlerce eklenti var ve seçenekler her zaman genişliyor, bu nedenle sizin için çalışan mükemmel bir eklentinin olmayacağından asla endişelenmenize gerek yok.

Blog yazmaya ilk başladığınızda, para kazanmak doğal olarak gelmez ve paranın akmaya başladığını görmek için birkaç ay hatta yıllar beklemeniz gerekebilir, ancak çok çalışırsanız sonunda işe yarayacaktır.

Blog yazmaktan ciddi para kazanmak istiyorsanız, blog platformunuz için WordPress kullanmanızı öneririz. Blogger ile biraz daha fazla para kazanabilmenize rağmen, WordPress gerçek paranın olduğu yerdir.

Umarız bu kılavuz yardımcı olmuştur ve yakında bir blog başlatmaya karar verirseniz hangi blog platformunu seçeceğiniz konusunda size güven vermiştir . Mutlu bloglamalar!