Google Analytics 4 Yayınlandı

0

Google, Google Analytics ‘in elden geçirilmiş bir sürümünü duyurdu . Platformun en büyük yenilenmelerinden birinde, on yıl içinde, yeni Google Analytics , beta sürümü 2019’da kullanıma sunulan Uygulama + Web mülkünün temeli üzerine inşa edildi. Yeni Google Analytics , özünde makine öğrenimine sahip ve aralarında entegrasyona izin veriyor. analizler ve Google Ads. Şirket, bunun müşterilerin verilerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olacağını ve sektörde kesintilere yol açabileceğini iddia ediyor.

En önemli değişiklikler arasında, yeni analitik , kullanıcıyı verilerindeki önemli eğilimler konusunda uyaracaktır. Ayrıca, müşterilerin gelecekte yapabileceği eylemler de tahmin edilebilir. Diğer özellikler arasında yeni tahmine dayalı metriklerin eklenmesi yer alır. Şirket, bu tür içgörülerin, kullanıcıların ve işletme sahiplerinin yüksek değerli müşteriler elde etmelerine ve müşteri harcama modellerinin analizi gibi adımlar atarak sonuçları iyileştirmelerine yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Google Analytics 4’ün Özellikleri

Google Analytics, 2005 yılından bu yana web analizi araçları arasında sektör lideri ve standarttır. Ücretsiz standart sürümü bireyler ve küçük işletmeler arasında tercih edilmektedir. Daha büyük şirketler için Google, ücretli bir ürün sağlar – Google Analytics 360. Standart işlevlere ek olarak, Google Analytics 360 örneklenmemiş raporlar, BigQuery dışa aktarma ve veriye dayalı ilişkilendirme gibi özellikler sağlar. Yeni Google Analytics şu anda, SLA’lar ve BigQuery gibi araçlarla entegrasyon sağlayacak bir Analytics 360 sürümüyle beta aşamasındadır .

Bu yeni güncelleme, müşterilerin karar verme yeteneklerini geliştirmeyi ve daha iyi bir yatırım getirisi (ROI) elde etmeyi amaçlamaktadır.

En heyecan verici özelliklerden biri, yapay zeka destekli içgörüler ve tahminlerin kullanılabilirliğidir. Makine öğrenimi destekli içgörüler, bir süredir Google Analytics’in bir parçası olmuştur; Bununla birlikte, yapay zeka destekli içgörüler artık işletme sahiplerinin, ürünlerine yönelik artan talep gibi veri eğilimleri hakkında otomatik olarak uyarılmasına yardımcı olacak. Potansiyel gelir toplama gibi iş sonuçlarını tahmin etmek için de kullanılabilir; bu tahminler, işletmelerin bir sonraki hareketlerini planlamaları için yol gösterici bir güç olabilir.

Google Analytics 4 ile pazarlamacılar artık web sitesi ve uygulama ziyaretçilerinden kitle oluşturabilir ve bunları koruyabilir. Örneğin, web sitesi veya uygulama ziyaretçisinin satın alma işlemi yaptığı için bir kitleye dönüştürüldüğünü varsayalım. Bu durumda, analitik, reklamların yeniden hedeflenmesini önlemek için bu tür kullanıcıların listeden çıkarılmasını sağlayacaktır.

Analytics 4’te raporların düzenlenme biçimi , onu Universal Analytics’ten ayıran en çarpıcı özelliklerden biridir. Şirket açıklamasına göre, bu ayrıntılı raporlar, diğerlerinin yanı sıra, hangi kanalların müşterileri çektiği, dönüşümden sonra takılıp kalmadıkları gibi müşteri katılımının en küçük kısmını bile ortaya çıkarabilir. Pazarlamacılar artık raporlama ve hedefleme için kullanıcıları farklı cihazlarda ölçmek için özelleştirilmiş kullanıcı kimliği sağlayabilecek. Bu, Google Analytics’in cihaz ölçümüyle parçalanmış ölçümden daha müşteri odaklı bir ölçüme önemli geçişi sayesinde mümkün olmuştur.

İşletme sahipleri, yeni genişletilmiş kodsuz özellikler sayesinde artık kod eklemeye gerek kalmadan uygulamalarında ve web sitelerinde müşteri eylemlerini izleyebilecek ve ölçebilecek. Bu, Universal Analytics ile karşılaştırıldığında, amaç için hala yüksek gecikmeli işleme gerektiren büyük bir güncellemedir.

Diğer özellikler arasında, üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin aşamalı olarak kaldırılmasının neden olduğu veri boşluğunu doldurmak için makine öğrenimine güvenmek; ve reklamverenlerin veri düzenlemelerine uymalarına yardımcı olacak birkaç yeni seçeneğin tanıtımı.

Web + Uygulama Beta Türü Hakkında

Geçtiğimiz yıl Google, artık yeni Google Analytics 4 sürümünün temeli olan web + uygulama mülkünün beta sürümünü duyurmuştu. Müşterilerin hem web siteleri hem de uygulamalar arasında aynı anda gezinmesine yardımcı olmak için icat edilen Google, birleşik raporlama ve analiz için uygulamaları ve web sitesini ilk kez birlikte ölçmenin yeni bir yolunu duyurmuştu. Bu, işletme sahiplerinin mevcut uygulamaları korurken veri toplamasına ve en son yeniliklerden yararlanmasına izin verecektir. Yeni avatarında bu özellik, Analytics 4’e kullanıcı davranışı hakkında daha akıllı içgörüler sunma yeteneği sağlar.