Adsense Arbitraj Nedir Ve Nasıl Yapılır Püf Noktaları

eklam teknolojisi endüstrisindeki karmaşıklık yalnızca zamanla artıyor. Yayıncılar, web sitelerinden etkin bir şekilde para kazanmak için sürekli olarak yeni alternatifler aramalıdır. Bunun nedeni, endüstride meydana gelen teknik değişiklikler veya geleneksel yöntemlerin istenen sonuçları vermemesi olabilir.

Gerçekten gelir elde etmek için web sitelerine trafik çekmek gerekir. Yayıncılar çoğunlukla organik trafiğe güvenirler, ancak bu, reklam gösterimlerini ve TO’yu artırmak için yeterli olmayabilir. Ayrıca, yayıncıların ağ politikalarına uymayı düşünmeleri gerekir ki bu da işleri daha da karmaşık hale getirir.

Organik trafik, yüksek kaliteli web sitelerine sahip yayıncılar için iyi çalışsa da, daha küçük yayıncılar için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, çeşitli yayıncılar web sitelerine trafik getirmek için ödeme yapmaya başvururlar. Buna trafik veya dijital arbitraj denir. 

Bu blogda, özellikle AdSense arbitrajının ne olduğunu ve yayıncıların bu konuda bilmek isteyebilecekleri diğer her şeyi tartışacağız.

AdSense Arbitraj nedir?

Arbitraj, bir varlığın aynı anda alınıp satılmasıdır. Satıcı, bir varlığı satın aldığından daha yüksek bir fiyata satarak kar elde eder. 

AdSense arbitrajı da benzer şekilde çalışır. Yayıncı, web sitesi için trafik elde etmek, o web sitesine / web sayfasına AdSense reklamları yerleştirmek ve son olarak, ziyaretçileri AdSense aracılığıyla kazanmak için bu reklamları tıklamaya zorlamak için X tutarında yatırım yapacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, AdSense arbitrajı, trafiği ücretli araçlar kullanarak (yakında) almak ve AdSense reklamları yayınlayarak bu trafiği ücretli tıklamalara dönüştürmek anlamına gelir. Dijital arbitrajın yakalanması, AdSense reklamları aracılığıyla, web sitesi trafiğini satın almak için yapılan ilk masraftan daha yüksek gelir elde etmektir.

AdSense Arbitrajı için Web Sitesi Trafiği Nasıl Elde Edilir?

Bir web sitesine trafik çekmenin iki yolu olduğu bilinmektedir: organik ve ücretli. AdSense arbitrajı durumunda, amacın hızlı para kazanmak olduğu durumlarda, başlamak için normal yol ücretli trafik satın almaktır. Bu nispeten daha hızlıdır ve organikten daha az çaba gerektirir.

Ancak yayıncıların, iyi bir SEO sağlamanın ve organik trafik elde etmenin bir web sitesini uzun süre değerli kılan şey olduğunu unutmaması da önemlidir .

Şu andan itibaren, web sitesi trafiğini nasıl satın alacağımızdan bahsediyoruz, işte AdSense arbitrajı için trafik elde etmenize yardımcı olabilecek bir avuç kaynak:

A. Facebook’tan> Mobil ortama geçme zamanı

Amaç bir web sitesi için kaliteli trafik satın almak olduğunda Facebook şüphesiz en iyi seçeneklerden biridir . Elbette kalite, doğru kitle hedeflemenin bir yan ürünüdür. Facebook reklamları, alıcı olarak siz bu reklamlarda makul TO’lar elde edebilirseniz, makul bir TBM ile trafik oluşturmaya yardımcı olabilir.

Yana trafik neredeyse% 75 Facebook aldığını mobil cihazlardan geliyor, o masaüstüne üzerinde hedef / öncelik vermektedir mobil trafik için iyi bir fikirdir. Bu nedenle, Facebook mobil reklamlarının trafik çekeceğini düşünüyorsanız , web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden ve para kazandığından emin olun .

B. Taboola’dan> İçeriğinizi Çalıştırın

Konu trafik elde etmeye geldiğinde bloglar, e-kitaplar, gerçek hayattan örnek olay incelemeleri gibi içerik kaynakları çok yardımcı olabilir. Bu nedenle, Taboola gibi yerel reklamcılık platformları, AdSense arbitrajı planlıyorsanız altın madenini kazmanıza yardımcı olabilir.

Platform, içeriğinizi TO’ları artırabileceğini bildiğiniz bir kitleye sunmanıza olanak tanır ve bu da sonunda AdSense reklam web sayfanıza biraz trafik çekebilir.

C. RevContent’den> Native ile Daha Fazla Kazanın

Taboola veya Outbrain gibi platformlarla para kazanmamaya karar verirseniz, RevContent, içerik yardımıyla trafik elde etmenize yardımcı olabilecek başka bir rakiptir . RevContent gerçekten hızlı bir şekilde toparlanır, içerik tanıtım eylemleri, konum ve cihaz tabanlı hedefleme üzerinde daha fazla kontrol sunar ve güvenilir ortaklıklara sahiptir. Ayrıca, kendi reklam widget’ları aracılığıyla AdSense’in yanında gelir elde etmenize olanak tanır.

Yukarıda bahsedilen kanallar, dijital arbitraj için popüler seçimlerdir ve web sitenize / web sayfanıza kaliteli trafik getirmenize yardımcı olabilir.

Yahoo Gemini dışında, Bing reklamları, Quora ve AdWords de trafik çekmenize yardımcı olabilir. 

Adsense Arbitrajı Nasıl Para Kazandırır?

Ücretli trafik web sitenize yönlendirildikten sonra, artan reklam gösterimlerine ve TO’lara dönüşmesi beklenir. Trafik arbitrajıyla para kazanmanın anahtarı, Google AdSense’in reklamlarını sunmak için ödediğinden daha düşük bir miktarda trafik satın almaktır. 

Yayıncılara, trafik arbitrajından yararlanmak istediklerinde BGBG’ye CTC’den daha fazla dikkat etmelerini öneriyoruz. Bu, CTC ve TBM’nin izlenmesi gereken önemli ölçütler olmadığı anlamına gelmez. Ancak RPM, dijital arbitraj ile ne kadar kazanabileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlayabilir.

AdSense BGBG’niz, TBM’nize bağlı olacaktır. Google’a göre RPM

tahmini kazançlarınızın, aldığınız sayfa görüntüleme, gösterim veya sorgu sayısına bölünmesi ve ardından 1000 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Şimdi, örneğin, 50 tıklama için TBM’niz 0,50 ABD doları ise, BGBM’niz 10 ABD doları olacaktır. 

AdSense arbitrajından kar elde etmek için, trafik satın almak için 10 dolardan daha az ödemeniz gerekir.

Google, AdSense Arbitrajı Hakkında Ne Hisseder?

Tıpkı AdSense’in yayıncılar için olduğu gibi, Google reklamları (AdWords’ten önce) reklamverenlere hitap eder. Bu nedenle, Google, yayıncıların trafik arbitrajından elde ettikleri kazançların reklamverenleri etkilememesine dikkat etmelidir. Yayıncılar, dijital arbitraj yaparken AdSense veya AdWords’ün herhangi bir politikasını ihlal etmediklerine dikkat etmelidir. Dikkatli bir şekilde hareket ederek, AdWords, web sitenize yeterince trafik getirmek için kullanılabilir.

AdWords’ten AdSense’e arbitraj döngüsünün nasıl işlediğini anlamaya çalışalım.

  • Düşük bütçeli bir AdWords (PPC arama) reklamını desteklemek için ucuz bir anahtar kelime için teklif verin.
  • Hedef açılış sayfasını AdSense reklamlarının bulunduğu web sayfanıza ayarlayın.
  • AdWords reklamı tıklandığında ziyaretçiyi o web sayfasına götürün.
  • AdSense reklamlarından daha yüksek gelir elde etmek için hedef sayfadaki reklam gösterimlerini / tıklamalarını teşvik edin. 

Matematik şu şekilde görünüyor :

AdWords’ün yönergeleri , kullanıcıların yetersiz orijinal içeriğe sahip ve / veya esas olarak reklam görüntülemek amacıyla tasarlanmış hedef sayfalara sahip olmaması gerektiğini önermektedir .

Benzer şekilde, AdSense’in bakış açısından, yönergeler , kullanıcıların tıklama robotları veya teşvik edilmiş tıklamalar gibi yapay trafik kaynaklarına sahip olmaması gerektiğini önermektedir . Kurallar da trafik kaynakları uygun bir şekilde izlenmesini bulunmasını öneririz.

Basitçe söylemek gerekirse, AdWords şüpheli hedef web sayfalarından ve AdSense de şüpheli kaynaklardan gelen trafikten nefret eder. Google’ın, AdWords’ü AdSense arbitrajına ilişkin yönergeleri ihlal ettiğini düşündüğü yerlerde AdSense hesapları yasaklandı. Kötü trafik kaynakları yayıncıları sıkıntıya sokabilir ve kazançlarını etkileyebilir. 

Bu nedenle, web sitesine geçersiz trafik getirilmemesi zorunludur. Yayıncılar, trafik arbitrajından yararlanmak için ödedikleri trafiği izlemeye devam etmelidir.

AdSense Arbitraj: Yayıncıların Unutmaması Gereken Gerçekler

AdSense arbitrajının aldatıcı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, aşağıda yayıncıların dijital arbitraj kullanırken dikkate almaları gereken bazı önemli noktalara değindik.

# 1 Söz Verdiğinizi Sağlayın

Organik trafiğe gitmek yerine, hızlı bir şekilde elde edilen ücretli trafikten yararlanıyorsunuz. Yani bir amaca yönelik olmalı. Trafik satın almak için herhangi bir araç kullanıyorsanız, hedef sayfanızın yalnızca AdSense için optimize edilmediğinden, aynı zamanda reklamın vaat ettiklerini sağlama açısından esasen doğru olduğundan emin olun.

Facebook’u bir ürün / hizmet / danışmanlık reklamı göstermek için kullanmanız durumunda, hedef web sayfanızda BT OLMALIDIR. Benzer şekilde, trafiği yönlendirmek için içerik (Taboola / Outbrain / RevContent) kullanıyorsanız, yine hedef web sayfanızın içeriğe sahip olduğundan emin olun.

# 2 Yüksek Kaliteli Hedef Sayfası Oluşturun

Google kaliteye öncelik verir, iyi kullanıcı deneyimini ödüllendirir ve bağlamsal olmayan kullanıcı yolculuklarını küçümser. AdSense arbitrajı hangi yönü alırsa alsın, açılış sayfası kalitesinden ödün vermemelisiniz.

Bir yayıncı olarak, dönüşüm dostu bir açılış sayfası olduğundan emin olmalısınız . İyi bir açılış sayfası, kolay arayüz ve deneyimi, minimum sayfa gecikmesini, zenginleştirilmiş içeriği ve reklamla uyumu (başlangıçta size trafik satın alan) destekler. Nihai hedef, web sitenizin / web sayfanızın kalite puanını belirleyen faktörlerle başa çıkmaktır.

# 3 Trafik Kaynaklarınızı İzleyin

Ücretli kanallar üzerinden iyi trafik alıyor olsanız bile, yukarıda bahsettiğimiz gibi trafik kaynaklarına dikkat etmeniz gerekir. Hiçbir trafik kaynağının veya üçüncü tarafın size yapay trafik göndermediğinden emin olmanız gerekir. AdSense bu verileri yakından izlediğinden, politikaya uygunluğun sağlanmaması hesabınızın yasaklanmasına neden olabilir.

Trafik kaynaklarını izlemenin ve izlemenin en basit yolu bir Google Analytics hesabı kullanmaktır .

# 4 İdeal AdSense Arbitraj Kurulumu

Burada size AdSense arbitrajına nasıl başlayacağınızla ilgili hızlı bir fikir verdik:

  • Web sitenizi temel aldığınız bir niş.
  • Reklam yayınlamak için web sitenize kuracağınız bir AdSense hesabı.
  • Kullanıcı katılımı için web sitenizde yayınlamayı planladığınız içerik.
  • Web siteniz için trafik kaynağı oluşturmanız gereken bir strateji.
  • A / B testi, böylece düşük verimli trafik kaynaklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

AdSense arbitrajının doğası gereği riskli bir iş olduğunu unutmayın. Ancak dikkatli yönetilirse çok para kazanabilir. Öncelikle ve en önemlisi, AdSense arbitrajıyla ilgili yukarıda belirtilen tüm gerçekleri aklınızda tutmanız ve uyumlu kalırken yürütmeyi doğru yapmaya çalışmanız gerekir.

SSS

AdSense arbitrajı nedir?

Süreç, TO ve BGBG’yi artırmak için ücretli trafiği kullanmayı ifade eder. Yayıncıların trafiği, tıklama başına AdSense kazançlarından daha düşük bir oranda satın almaları gerekecektir.

Ücretli trafik almanın yaygın kaynakları nelerdir?

Ücretli trafik elde etmek için temel kaynaklardan bazıları Facebook, Taboola, ReCovenant, Bing reklamları, Yahoo Gemini ve AdWords’dür. 

AdSense nedir ve nasıl çalışır?

Google AdSense, yayıncıların web sitelerinden para kazanabilecekleri bir reklam ağıdır. Yayıncıların reklam envanterlerini açık artırma için sunmalarına olanak tanır. En yüksek ödeme yapan reklam, daha sonra kullanıcının tarayıcısında görüntülenir. AdSense, reklamları bir yayıncının web sitesinde bulunan içeriğe dayalı olarak özellikle gösterir. 

AdSense ne kadar ödüyor?

Yayıncılar toplam kazançların yaklaşık % 68’ini alır ve geri kalanı Google’a gider. Kesin döküm bilinmemekle birlikte, bu miktar hesabınıza yansıtılacaktır. 

AdSense, yayıncılar için en iyi reklam ağı mı?

AdSense, reklam teknolojisi endüstrisindeki birçok reklam ağından biridir. Yayıncılar, kendilerine daha fazla avantaj sağlayan diğer seçenekleri denemeyi kesinlikle seçebilirler. Aynı anda birden çok reklam ağını kullanmayı da seçebilirsiniz. Üstelik başlık teklifi gibi teknolojiler de AdSense’e ideal alternatiflerdir. 

AdSense arbitraj yasadışı mı?

Google, ücretli trafik kullanımını yasaklamaz. Yani teknik olarak dijital arbitraj yasaldır. Ancak, satın aldığınız trafik geçersizse, Google’ın politikalarını ihlal etmiş olursunuz. Bu nedenle, trafiğinizin nereden geldiğini bilmek önemlidir.