Googleİnternet

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır: Başlangıç ​​Kılavuzu

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Niche Keywords Niş Kelimeler Seo Analizi

Google, sunmaya devam ettiği tüm algoritma güncellemeleriyle bizi ayak parmaklarımızda tutarken , web sitelerini arama için optimize etmek isteyen gelen pazarlamacılar için oldukça tutarlı bir şey kaldı: anahtar kelime araştırması.

Anahtar kelime araştırması yapma ihtiyacı aynı kaldı. Aslında nasıl yapıyorsun değil.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, insanların arama motorlarına girdikleri arama terimlerini, bu verileri belirli bir amaç için, genellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) veya genel pazarlama için kullanmak amacıyla bulma ve analiz etme sürecidir. Anahtar kelime araştırması, hedeflenecek sorguları, bu sorguların popülerliğini, sıralama zorluklarını ve daha fazlasını ortaya çıkarabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin aslında Google’da aradığı sorgular hakkında değerli bilgiler sağlar. Bu gerçek arama terimlerine ulaşabileceğiniz içgörü, içerik stratejinizin yanı sıra daha büyük pazarlama stratejiniz için bilgi sağlamanıza yardımcı olabilir. Ancak, anahtar kelimelerin kendileri SEO için düşündüğünüz kadar önemli olmayabilir.

Sadece son 10 yılda SEO’nun ne kadar geliştiğini ve insanların her gün yaptığı aramalarda iyi sıralama yapabilmemiz için anahtar kelimelerin ne kadar önemsiz hale geldiğini giderek daha fazla duyuyoruz.

Ve bir dereceye kadar bu doğrudur; Bir kişinin aramasına tam olarak uyan anahtar kelimeleri kullanmak artık bir SEO uzmanının gözünde en önemli sıralama faktörü değildir. Daha ziyade, bu anahtar kelimenin ardındaki amaç ve bir içerik parçasının bu amacı çözüp çözemeyeceğidir (sadece bir dakika içinde niyet hakkında daha fazla konuşacağız).

Ancak bu, anahtar kelime araştırmasının eski bir süreç olduğu anlamına gelmez. Açıklamama izin ver:

Anahtar kelime araştırması, insanların ilgilendiği konuları ve doğru SEO aracını kullandığınızı varsayarsak , bu konuların gerçekte hedef kitleniz arasında ne kadar popüler olduğunu söyler . Buradaki etkin terim konulardır – ayda yüksek miktarda arama alan anahtar kelimeleri araştırarak, içeriğinizi tanımlayabilir ve içerik oluşturmak istediğiniz konulara göre sıralayabilirsiniz. Ardından, aradığınız ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri dikte etmek için bu konuları kullanabilirsiniz.

 anahtar kelimeleri araştırmaya onların popülerlik, arama hacmi ve niyet generale kitlenizin çoğu kişinin cevaplarını istedikleri soruları ele yapabilirsiniz.

SEO Stratejiniz İçin Anahtar Kelimeleri Nasıl Araştırırsınız?

Hedeflemeniz gereken terimlerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olması için izleyebileceğiniz bir anahtar kelime araştırma süreci ortaya koyacağım. Bu şekilde, gerçekten ilgilendiğiniz arama terimleri için bulunmanıza yardımcı olacak güçlü bir anahtar kelime stratejisi oluşturabilecek ve uygulayabileceksiniz.

1. Adım: İşletmeniz hakkında bildiklerinize göre önemli ve alakalı konuların bir listesini yapın.

Bu süreci başlatmak için, genel paketler açısından sıralamak istediğiniz konuları düşünün. İşletmeniz için önemli olduğunu düşündüğünüz yaklaşık 5-10 konu grubu bulursunuz ve daha sonra bu konu gruplarını, işlemin ilerleyen kısımlarında belirli anahtar kelimeleri bulmaya yardımcı olması için kullanırsınız.

Normal bir blog yazarıysanız, bunlar muhtemelen en sık blog yazdığınız konulardır. Ya da belki satış konuşmalarında en çok gündeme gelen konular bunlar. Kendinizi alıcı personelinizin yerine koyun – hedef kitleniz işletmenizin bulunmasını istediğiniz ne tür konuları arar? Örneğin HubSpot gibi bir şirket olsaydınız – pazarlama yazılımı satıyorsanız (ki bu harika SEO araçlarına sahiptir … ama konuya değiniyorum), aşağıdaki gibi genel konu kovalarınız olabilir:

 • “gelen pazarlama” (21K)
 • “blog oluşturma” (19K)
 • “e-posta ile pazarlama” (30K)
 • “olası satış yaratma” (17K)
 • “SEO” (214K)
 • “sosyal medya pazarlaması” (71K)
 • “pazarlama analizi” (6,2K)
 • “pazarlama otomasyonu” (8,5K)

Her bir anahtar kelimenin sağındaki parantez içindeki sayıları görüyor musunuz? Bu onların aylık arama hacmi . Bu veriler, bu konuların hedef kitleniz için ne kadar önemli olduğunu ve o anahtar kelimeyle başarılı olmak için kaç farklı alt konu üzerinde içerik oluşturmanız gerekebileceğini ölçmenizi sağlar. Bu alt konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için 2. adıma geçiyoruz …

2. Adım: Bu konu gruplarını anahtar kelimelerle doldurun.

Artık odaklanmak istediğiniz birkaç konu grubuna sahip olduğunuza göre, bu gruplara düşen bazı anahtar kelimeleri belirleme zamanı. Bunlar, arama motoru sonuç sayfalarında (arama motoru sonuç sayfalarında) sıralanmasının önemli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelime öbekleridir, çünkü hedef müşteriniz muhtemelen bu belirli terimler için arama yapmaktadır.

Örneğin, gelen bir pazarlama yazılımı şirketi için o son konu kümesini ele alırsam – “pazarlama otomasyonu” – insanların bu konuyla ilgili olarak yazacağını düşündüğüm bazı anahtar kelime öbekleri üzerine beyin fırtınası yaparım. Bunlar şunları içerebilir:

 • pazarlama otomasyon araçları
 • pazarlama otomasyon yazılımı nasıl kullanılır
 • pazarlama otomasyonu nedir?
 • pazarlama otomasyon yazılımına ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım
 • Lider yetiştirmek
 • e-posta pazarlama otomasyonu
 • en iyi otomasyon araçları

Ve benzeri vb. Bu adımın amacı, son anahtar kelime öbekleri listenizi bulmak değildir. Sadece, potansiyel müşterilerin belirli bir konuyla ilgili içeriği aramak için kullanabileceğini düşündüğünüz bir beyin yığınına ulaşmak istiyorsunuz. Listeleri işlemin ilerleyen bölümlerinde daraltacağız, böylece çok hantal bir şeyiniz olmaz. 

Her geçen gün daha fazla anahtar kelime Google tarafından şifreleniyor olsa da , anahtar kelime fikirleri bulmanın başka bir akıllı yolu, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için zaten bulunduğunu bulmaktır. Bunu yapmak için, Trafik Analizi aracında bulunan Google Analytics veya HubSpot’un Kaynaklar raporu gibi web sitesi analiz yazılımına ihtiyacınız olacak . Web sitenizin trafik kaynaklarını inceleyin ve insanların sitenize ulaşmak için kullandığı anahtar kelimeleri belirlemek için organik arama trafiği bölümünüzü inceleyin.

Bu alıştırmayı sahip olduğunuz kadar konu grubu için tekrarlayın. Ayrıca, alakalı arama terimlerini bulmakta sorun yaşıyorsanız, her zaman Müşteri ile yüz yüze gelen meslektaşlarınıza (Satış veya Hizmet departmanında olanlara) gidebilir ve onlara potansiyel müşterileri ve müşterileri için ne tür terimler sorabilirsiniz. kullanımı veya sahip oldukları ortak sorular. Bunlar, anahtar kelime araştırması için genellikle harika başlangıç ​​noktalarıdır.

3. Adım: Niyetin Anahtar Kelime Araştırmasını Nasıl Etkilediğini Anlayın ve Buna Göre Analiz Yapın.

Önceki bölümde söylediğim gibi, kullanıcının amacı artık Google gibi arama motorlarında iyi sıralama yapabilmenizdeki en önemli faktörlerden biridir. Bugün, web sayfanızın, bir araştırmacının çözmeyi amaçladığı sorunu ele alması , sadece arayıcı tarafından kullanılan anahtar kelimeyi taşımaktan daha önemlidir . Peki, bu yaptığınız anahtar kelime araştırmasını nasıl etkiler?

Görünen değer için anahtar kelimeler almak kolaydır ve maalesef, anahtar kelimelerin yüzeyin altında birçok farklı anlamı olabilir. Bir aramanın ardındaki amaç sıralama potansiyeliniz için çok önemli olduğundan, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri nasıl yorumladığınız konusunda çok dikkatli olmanız gerekir.

Diyelim ki, oluşturmak istediğiniz bir makale için “blog nasıl başlatılır” anahtar kelimesini araştırıyorsunuz. “Blog”, bir blog gönderisi veya blog web sitesinin kendisi anlamına gelebilir ve bu anahtar kelimenin arkasındaki arama yapan kişinin amacı, makalenizin yönünü etkileyecektir. Arama yapan kişi, bireysel bir blog gönderisinin nasıl başlatılacağını öğrenmek istiyor mu? Ya da blog oluşturma amacıyla bir web sitesi etki alanını gerçekten nasıl başlatacaklarını bilmek mi istiyorlar? İçerik stratejiniz yalnızca ikincisiyle ilgilenen kişileri hedefliyorsa, taahhütte bulunmadan önce anahtar kelimenin amacından emin olmanız gerekir.

Bir anahtar kelimede bir kullanıcının amacının ne olduğunu doğrulamak için, bu anahtar kelimeyi bir arama motoruna kendiniz girmek ve ne tür sonuçların ortaya çıktığını görmek iyi bir fikirdir. Google’ın anahtar kelime için oluşturmayı düşündüğünüz içerikle yakından ilgili olduğundan emin olun.

4. Adım: İlgili arama terimlerini araştırın.

Bu, anahtar kelime araştırması yaparken zaten düşünmüş olabileceğiniz yaratıcı bir adımdır. Değilse, bu listeleri doldurmanın harika bir yoludur.

İnsanların belirli bir konu hakkında arayabilecekleri daha fazla anahtar kelime bulmakta zorlanıyorsanız, Google’a bir anahtar kelime eklediğinizde görünen ilgili arama terimlerine bir göz atın. İfadenizi yazıp Google sonuçlarının en altına kaydırdığınızda, orijinal girişinizle ilgili aramalar için bazı öneriler göreceksiniz. Bu anahtar kelimeler, dikkate almak isteyebileceğiniz diğer anahtar kelimeler için fikir oluşturabilir.

Adım 5: Avantajınız için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. 

Ahrefs , SEMrush ve Ubersuggest gibi anahtar kelime araştırma ve SEO araçları, bu noktaya kadar ürettiğiniz fikirlere dayalı olarak tam eşlemeli anahtar kelimelere ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere dayalı olarak daha fazla anahtar kelime fikri bulmanıza yardımcı olabilir. Bu egzersiz, size düşünmemiş olabileceğiniz alternatifler sunabilir.

Web Siteniz İçin Anahtar Kelime Bulma ve Seçme

Sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler hakkında bir fikriniz olduğunda, şimdi listenizi stratejiniz için en iyilerine göre hassaslaştırma zamanı. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: 

Adım 1. İyi anahtar kelimeler seçmek için üç ana faktörü anlayın.

Anahtar kelimeleri seçmeden ve içeriğinizin onlar için sıralanmasını beklemeden önce, üç şey için anahtar kelimeler seçmelisiniz: 

1. Alaka düzeyi

Google, içeriği alaka düzeyine göre sıralar. Bu, arama amacı kavramının devreye girdiği yerdir. İçeriğiniz, yalnızca arama yapanların ihtiyaçlarını karşılıyorsa bir anahtar kelime için sıralanacaktır. Ek olarak, içeriğiniz sorgu için en iyi kaynak olmalıdır. Sonuçta, Google web’de bulunan diğer içeriklerden daha az değer sağlıyorsa neden içeriğinizi daha yüksek sıralar?

2. Yetki

Google, yetkili gördüğü kaynaklara daha fazla ağırlık verecektir. Bu, sitenizi yararlı, bilgi içeriğiyle zenginleştirerek ve sosyal sinyaller ve geri bağlantılar kazanmak için bu içeriği tanıtarak yetkili bir kaynak olmak için elinizden geleni yapmanız gerektiği anlamına gelir. Alanda yetkili olarak görülmüyorsanız veya bir anahtar kelimenin SERP’leri rekabet edemeyeceğiniz ağır kaynaklarla (Forbes veya The Mayo Clinic gibi) yüklüyse, içeriğiniz olağanüstü olmadığı sürece sıralama şansınız daha düşüktür. 

3. Hacim

Belirli bir anahtar kelime için ilk sayfada sıralama elde edebilirsiniz, ancak hiç kimse onu aramazsa, sitenize trafik gelmeyecektir. Hayalet bir kasabada dükkan açmak gibi. 

Hacim MSV (aylık arama hacmi) ile ölçülür, bu da anahtar kelimenin tüm hedef kitlelerde ayda kaç kez arandığı anlamına gelir. 

2. Adım: Her bölümde ana terimlerin ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin karışımını kontrol edin.

Baş terimler ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler arasındaki farkı bilmiyorsanız, açıklamama izin verin. Ana terimler, genellikle daha kısa ve daha genel olan anahtar kelime öbekleridir – kiminle konuştuğunuza bağlı olarak genellikle sadece bir ila üç kelime uzunluğundadırlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise , genellikle üç veya daha fazla kelime içeren daha uzun anahtar kelime öbekleridir.

Size uzun vadeli hedefler ve kısa vadeli kazançlarla iyi dengelenmiş bir anahtar kelime stratejisi sunacağından, ana terimler ve uzun kuyruklu terimlerden oluşan bir karışımınız olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bunun nedeni, ana terimlerin genellikle daha sık aranmasıdır, bu da onları genellikle (her zaman değil, ancak çoğu zaman) çok daha rekabetçi ve uzun kuyruklu terimlerden daha zor sıralandırır. Bir düşünün: Arama hacmine veya zorluğa bakmadan bile, aşağıdaki terimlerden hangisinin sıralanması daha zor olurdu ?

 1. harika bir blog yazısı nasıl yazılır
 2. blog oluşturma

# 2’yi yanıtladıysanız, kesinlikle haklısınız. Ama cesaretiniz kırılmasın. Baş terimler genellikle en fazla arama hacmine sahipken (size trafik gönderme potansiyeli daha yüksektir), açıkçası, “harika bir blog yazısı nasıl yazılır” teriminden alacağınız trafik genellikle daha arzu edilir.

Neden?

Şey arıyor birisi Çünkü o belirli muhtemelen ürün veya hizmet için çok daha nitelikli araştırmacı olur gerçekten jenerik şey arıyor birinden daha (varsayarsak sen blogging uzaydayız). Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik olma eğiliminde olduğundan, bu anahtar kelimeleri arayan insanların gerçekte ne aradığını söylemek genellikle daha kolaydır . Öte yandan, “blog oluşturma” baş terimini arayan bir kişi, onu işletmenizle ilgisi olmayan bir dizi nedenden dolayı arıyor olabilir.

Bu nedenle, sağlıklı bir ana terimler ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler karışımına sahip olduğunuzdan emin olmak için anahtar kelime listelerinizi kontrol edin. Kesinlikle uzun kuyruklu anahtar kelimelerin size karşılayacağı bazı hızlı kazançlar istiyorsunuz, ancak aynı zamanda uzun vadede daha zor ana terimlerden de kurtulmaya çalışmalısınız.

3. Adım: Rakiplerin bu anahtar kelimeler için nasıl sıralandığını görün.

Rakibinizin bir şeyler yapıyor olması, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Aynı şey anahtar kelimeler için de geçerlidir. Bir anahtar kelimenin rakibiniz için önemli olması sizin için önemli olduğu anlamına gelmez. Ancak, için rakiplerinizin rütbesine çalışıyoruz anahtar kelimeleri anlama olduğunu anahtar kelime listenizi başka değerlendirme vermek yardım için harika bir yoldur.

Rakibiniz de listenizde bulunan belirli anahtar kelimeler için sıralama alıyorsa, bunlar için sıralamanızı iyileştirmek için çalışmak kesinlikle mantıklıdır. Ancak, rakiplerinizin umursamadığı şeyleri görmezden gelmeyin. Bu , önemli koşullarda pazar payına sahip olmanız için de harika bir fırsat olabilir .

Biraz daha gerçekçi olan terimlere karşı rekabet nedeniyle biraz daha zor olabilecek terimlerin dengesini anlamak, uzun kuyruk ve ana terimlerin karışımının izin verdiği benzer bir dengeyi korumanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, hedef, hızlı kazançlar sağlayan ancak aynı zamanda daha büyük, daha zorlu SEO hedeflerine doğru ilerleme kaydetmenize yardımcı olan bir anahtar kelime listesi oluşturmaktır.

Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını nasıl anlarsınız? Gizli bir tarayıcıda anahtar kelimeleri manuel olarak aramanın ve rakiplerinizin hangi konumlarda olduğunu görmenin yanı sıra, Ahrefs, girdiğiniz alan adı için en iyi anahtar kelimeleri gösteren bir dizi ücretsiz rapor çalıştırmanıza olanak tanır. Bu, rakiplerinizin sıraladığı terim türleri hakkında fikir edinmenin hızlı bir yoludur.

Adım 4: Anahtar kelime listenizi kısaltmak için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanın.

Artık doğru anahtar kelime karışımına sahip olduğunuza göre, listelerinizi biraz daha nicel verilerle daraltma zamanı. Bunu yapmak için elinizde birçok araç var, ancak en sevdiğim yöntemi paylaşmama izin verin.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’nın bir karışımını kullanmayı seviyorum (bunun için bir Reklam hesabı oluşturmanız gerekir, ancak herhangi bir para ödemeden önce örnek reklamınızı kapatabilirsiniz) ve Google Trendler .

Anahtar Kelime Planlayıcı’da, düşündüğünüz anahtar kelimeler için arama hacmi ve trafik tahminleri alabilirsiniz. Ardından, Anahtar Kelime Planlayıcı’dan öğrendiğiniz bilgileri alın ve bazı boşlukları doldurmak için Google Trendler’i kullanın.

Listenizdeki arama hacmi çok az (veya çok fazla) olan ve yukarıda bahsettiğimiz gibi sağlıklı bir karışım oluşturmanıza yardımcı olmayan terimleri işaretlemek için Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın. Ancak herhangi bir şeyi silmeden önce Google Trendler’deki trend geçmişine ve tahminlerine göz atın. Diyelim ki, bazı düşük hacimli terimlerin aslında şu anda yatırım yapmanız gereken bir şey olup olmadığını görebilir ve bunun faydalarını daha sonra elde edebilirsiniz.

Ya da belki de çok hantal olan bir terim listesine bakıyorsunuz ve bir şekilde daraltmanız gerekiyor … Google Trendler, hangi terimlerin yükseliş eğilimi gösterdiğini belirlemenize yardımcı olabilir ve bu nedenle odaklanmanız için daha değerli.

SEO için En İyi Anahtar Kelimeler

“En iyi” anahtar kelimelerin olmadığını, sadece kitleniz tarafından çokça aranan anahtar kelimelerin olmadığını anlayın. Bunu akılda tutarak, sayfaları sıralamanıza ve trafik çekmenize yardımcı olacak bir strateji oluşturmak size kalmıştır. 

SEO stratejiniz için en iyi anahtar kelimeler, alaka düzeyini, yetkiyi ve hacmi hesaba katacaktır. Aşağıdakilere dayanarak makul bir şekilde rekabet edebileceğiniz, çok aranan anahtar kelimeler bulmak istiyorsunuz: 

 1. Karşı karşıya kaldığınız rekabet seviyesi. 
 2. Şu anda sıralamada olanı aşan içerik üretme yeteneğiniz.

Ve … Bitirdiniz!

Tebrikler! Artık, işletmeniz için doğru konulara odaklanmanıza ve size kısa ve uzun vadeli kazançlar sağlamanıza yardımcı olacak bir anahtar kelime listesine sahipsiniz. 

Bu anahtar kelimeleri birkaç ayda bir yeniden değerlendirdiğinizden emin olun – üçte bir olmak iyi bir kıyaslamadır, ancak bazı işletmeler bunu daha da sık yapmayı sever. SERP’lerde daha fazla yetki kazandıkça, mevcut varlığınızı sürdürmeye çalışırken ve ardından yeni alanlarda büyümeye çalışırken, listelerinize daha fazla anahtar kelime ekleyebileceğinizi göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün